Social Media:

Ruszyły zapisy - zarejestruj się już dziś

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na drugą edycję konferencji "Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro" organizowaną wspólnie przez Fundację Wspierania Polskiej Astronautyki oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Zachęcamy przy tym do wygłoszenia wykładu bądź przedstawienie prezentacji o czasie trwania nie dłuższym niż dwadzieścia minut, która wpisywałaby się w tematykę jednej z pięciu sesji:

 

 

 

 

 

 

 

 

  • „Udział Polski w badaniach satelitarnych"
  • „Polska a europejska strategia kosmiczna. Szanse i wyzwania”.
  • „Projekty studenckie, inicjatywy amatorskie”
  • „Polski sektor kosmiczny - wyzwania” 
  • „Crowdfunding i zbiórki publiczne jako forma finansowania projektów kosmicznych”

Konferencja odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2014
w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN
ul. Bartycka 18
00-716 Warszawa

Konferencja „Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro” zostanie zorganizowana w rok po starcie pierwszego polskiego satelity naukowego Lem oraz w chwili gdy lądownik Philae a wraz z nim instrument MUPUS skonstruowany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN badać będzie kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Będzie to także druga rocznica przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

O kondycji i przyszłości polskiego sektora kosmicznego rozmawiać będą naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele biznesu, administracji, stowarzyszeń i organizacji związanych z sektorem kosmicznym.

W odróżnieniu od pierwszej edycji konferencji, która była wydarzeniem jednodniowym druga edycja będzie odbywać się przez dwa dni.

W pierwszym dniu konferencji mówić będziemy o udziale Polski w badaniach satelitarnych, odpowiemy na pytanie, co i ile zyska polska nauka angażując się w tego typu badania? Przyjrzymy się polskiej i europejskiej strategii kosmicznej. Podsumujemy dwuletnią obecność Polski w strukturach ESA. Wskażemy na to ile polska gospodarka i nauka zyskała dzięki obecności w ESA, a ile mogłaby stracić będąc poza nią. Na koniec zapoznamy się z projektami studenckimi i inicjatywami amatorskimi.

W drugim dniu konferencji skupimy się na przyszłości sektora kosmicznego Polsce. Mówić będziemy o problemach niskiej innowacyjności polskich przedsiębiorstw, uczelni i instytutów naukowych. Aktualnie Polska jest jednym z czterech krajów Unii Europejskiej o najniższej innowacyjności, co przekłada się na bardzo małą ilość zarejestrowanych patentów i wprowadzenia na rynek nowych rodzimych rozwiązań. Będziemy starali się omówić szanse jakie będą wypływać w kolejnych latach członkostwa z ESA mając na uwadze to, że za 3 lata, skończy się dla nas okres przejściowy przewidziany przez ESA. Będziemy poruszać sprawy związane z utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej, oraz spójnej strategii, programu kosmicznego.

Podsumowaniem konferencji będzie panel dyskusyjny „Rząd – Administracja – NGO – Biznes - Nauka- możliwości współpracy i poszukiwanie strategii", w którym wezmą udział specjaliści i eksperci sektora kosmicznego w Polsce.

Miejsce konferencji

Centrum Astronomiczne im. 
Mikołaja Kopernika PAN
ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa

 

O Nas

Chcemy zbudować forum wymiany myśli i informacji na aktualne tematy dotyczące polskiego sektora kosmicznego, które poprawi komunikację na linii Przemysł – Biznes – Nauka - Administracja - NGO. Lepsza komunikacja i większa świadomość tego co ważne dla całego środowiska sektora kosmicznego i astronautycznego w Polsce da możliwość kształtowania wspólnego zdania w ważnych dla środowiska sprawach.

Bądź z nami w kontakcie:

 

Kontakt

W celu uzyskania bliższych informacji na temat konferencji prosimy o kontakt:
  konferencja (@) polskawkosmosie.org
 607 473 192