Już dziś w Gliwicach kolejna próba bicia rekordu świata wysokości lotu amatorskiego balonu stratosferycznego

Kapsuła balonu SEBA 3 (Credits: Tomasz Brol)Już dziś (19.04.2014) o godzinie 12:00 z terenu lotniska Aeroklubu Gliwickiego wystaruje balon stratosferyczny SEBA-8

Lot balonu SEBA-8 to trzecia próba pobicia rekordu świata wysokości w locie amatorskim bezzałogowym balonem. Rekord Polski, który został ustanowiony 4 maja 2013 przez balon SEBA-2 startujący również z gliwickiego lotniska i wynosi 42650 m nad poziomem morza. Wynik ten daje balonowi SEBA 2 siódme miejsce w światowym rankingu arhab.org.

Aktualny rekord Świata lotu amatorskiego balonu wynosi 44376 metrów i jest nie pobity od 11 sierpnia 2012 roku.

Lot balonu SEBA-8 można śledzić na żywo pod adresem: http://spacenear.us/tracker/?filter=SP9UOB

Czytaj więcej...

Z Gliwic w kosmos - kolejna próba bicia rekordu wysokości balonu stratosferycznego już w ten weekend - relacja na żywo w naszym serwisie

Krzywizna Ziemi widziana z gondoli balonu SEBA 3 (Credits: Tomasz Brol)Jeśli warunki atmosferyczne nie pokrzyżują planów, w sobotę 28 września z terenu lotniska Aeroklubu Gliwickiego na granicę kosmosu polecą 3 balony. Ekipa projektu Z Gliwic w Kosmos będzie pracować w składzie powiększonym o pasjonatów ze Słowacji ekipę STSproject.net.

Planuje się wypuścić 3 balony stratosferyczne;

- pierwszy o znaku SEBA-4 będzie miał na pokładzie aparaturę pozwalającą przekazywać na żywo obraz górnych warstw atmosfery, czerń kosmicznej próżni oraz obraz krzywizny naszej planety.

Czytaj więcej...

Misja „Streetview in the stratosphere” - Ty też możesz wesprzeć ciekawy projekt

Jedno ze zdjęć wykonanych przez misję Hevelius (Credits: Hevelius)Dziś, 1 czerwca o godzinie 06:00 czasu polskiego ruszyła kampania crowdfundingowa polskiej misji balonowej o roboczej nazwie „Streetview in the stratosphere”. Jest to projekt, jakiego jeszcze nie było na świecie – warto, aby został zrealizowany w Polsce!

Czytaj więcej...

Balon stratosferyczny SEBA-3, spokojny lot, piękne zdjęcia i udany test aparatury

Kapsuła balonu SEBA-3 (Credits: Andrzej Chałubiec)25 maja bieżącego roku z Jaworzna koło Wielunia 51.040365,18.669871 o godzinie 09:59:29 GMT wystartował balon stratosferyczny SEBA-3. Start odbył się w ramach siódmej edycji Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2013, które odbywały się w dniach 23-26 maja.

Czytaj więcej...

Padł rekord Polski w wysokości lotu balonu stratosferycznego

 

Napełnianie czaszy balonu (Credits: Dariusz Dobosz)W dniu 4 maja bieżącego roku o godz. 11:00 w lot do stratosfery wystartował balon SEBA-1.  W ślad za nim o godzinie 12:00 wystartował drugi balon SEBA-2.  Celem obydwu startów była próba pobicia rekordu wysokości lotu bezzałogowego balonu, który aktualnie wynosi 44.3 km n.p.m. Start odył się w ramach projektu “z Gliwic w Kosmos” realizowanego od czerwca 2012 roku.

Przygotowania do startu trwały przez zimę, odbyło się kilka lotów testowych – które pozwoliły przetestować elektronikę i oprogramowanie. Nadajnik umieszczony w kapsule, w czasie rzeczywistym – przy pomocy fal o długości 70cm przesyłał na Ziemię informacje o jego aktualnej pozycji, wysokości, temperaturze panującej wewnątrz kapsuły oraz napięciu baterii. Odbiór danych był realizowany przez dziesiątki radioamatorów w całej Europie, następnie odebrane dane  przesłane za pomocą sieci Internet do centralnego serwera, umożliwiły ich podgląd za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej po wpisaniu adresu http://spacenear.us/tracker/?filter=SP9UOB

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę