Znana data i potencjalne miejsca lądowania próbnika Philae na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko

Wizualizacja lądownika Philae powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko (Credits: ESA)W dniu dzisiejszym poznaliśmy potencjalne miejsca lądowania na jądrze komety 67P/Churyumov-Gerasimenko próbnika Philae. Naukowcy i inżynierowie biorący udział w misji ROSETTA na podstawie zdjęć i danych jakie wykonuje i przesyła sonda starali się wybrać wstępnie najlepszą możliwą lokalizację.  Dokonanie właściwego wyboru nie było rzeczą łatwą, albowiem miejsce musi spełniać warunki zarówno od strony technicznej, co pozwoli na podjęcie próby obarczonej najmniejszym ryzykiem na niepowodzenie oraz być ciekawym z punktu widzenia naukowego. Na lądowniku Philae zainstalowanych jest 10 instrumentów badawczych. 

Czytaj więcej...

Polskie łaziki marsjańskie znów najlepsze na świecie

Łazik Hyperion 2 podczas zadania Terrain Traversing Task (Credits: facebook.com/projekt.hyperion)Po raz drugi z rzędu konstrukcja studentów z Politechniki Białostockiej nie miała sobie równych podczas tegorocznej edycji konkursu URC. Celem konkursu, w którym drużyny z całego świata przeciwstawiają swoje konstrukcje łazikow marsjańskich jest zachęcenie młodzieży akademickiej do rozwijania technologii kosmicznych potrzebnych podczas przyszłych załogowych misji na Księżyc oraz Marsa.

 

Hyperion 2 obronił tytuł, który w ubiegłym roku wywalczył jego poprzednik łazik Hyperion.

Bardzo dobrze  poradził sobie w tym roku robot Legendary 2 skonstruowany przez studentów z Politechniki Rzeszoweskiej. Drużyna Legendary 2 zajęła w tym roku trzecie miejsce. 

Czytaj więcej...

W 2015 r. powstanie centrum technologii lotniczych i kosmicznych

Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych (Materiały prasowe)W przyszłym roku zostanie oddane do użytku Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych, dzięki któremu w najbliższych latach powstanie ok. 720 miejsc pracy dla naukowców - podał resort infrastruktury. Inwestycja ma kosztować prawie 50 mln zł.

Czytaj więcej...

Testy polskiego silnika plazmowego

Test prototypowego silnika plazowego polskiej konstrukcji w komorze próżniowej w Laboratorium Napędu ESA (Credits: esa.int)Prototypowy silnik plazmowy zbydowany przez inżynierów z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) w Warszawie przeszedł testy w komorze próżniowej w Laboratorium Napędu ESA.

Silnik ma masę 4 kilogramów i długość 12 centymetrów. Do generowania ciągu wykorzystuje efekt Halla, powodujący rozpędzanie jonów paliwa polem magnetycznym. Jego moc jest zbliżona do tradycyjnych silników plazmowych.

Czytaj więcej...

Nagroda Białostockiej Izby Przemysłowo-Handlowej dla łazika Hyperion

Site Survey Task (Credits: Drużyna Hyperiona)Białostocka Izba Przemysłowo-Handlowa wręczyła swoje doroczne nagrody. Nagrodę za promocję środowisk akademickich i potencjału intelektualnego województwa podlaskiego na arenie krajowej i międzynarodowej otrzymał Zespół konstruktorów łazika Hyperion, który w maju tego roku zmierzył się z konstrukcjami z innych krajów podczas University Rover Challenge 2013.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę