Misja kosmiczna Gaia odkrywa swoją pierwszą supernową

Wizualizacja sondy kosmicznej Gaia (Credits: ESA)Obserwatorium kosmiczne Gaia odkryło swoją pierwszą supernową, nazwaną Gaia14aaa. W miejscu, gdzie znajduje się niepozorna galaktyka, około 500 milionów lat świetlnych od nas, niespodziewanie pojawiło się pojaśnienie spowodowane kosmiczną eksplozją kończącej życie gwiazdy. Błysk światła dostrzeżono niewiele ponad miesiąc po rozpoczęciu regularnej pracy badawczej obserwatorium Gaia. 

Czytaj więcej...

Polski spektrometr RESIK pomaga w dokładniejszym wyznaczaniu składu chemicznego korony słonecznej

Instrument RESIK (Credits: Zakład Fizyki Słońca CBK PAN)W artykule przyjętym właśnie do publikacji w renomowanym czasopiśmie The Astrophysical Journal,  787 (doi: 10.1088/0004-637Х/787/1/1), autorstwa: B. Sylwester, J. Sylwester, K.J.H. Phillips, A. Kępa, T. Mrozek,  przedstawiono nową metodę analizy widm na przykładzie jednego z rozbłysków. Metoda umożliwia  wyznaczanie składu chemicznego gorącej plazmy.  Jej innowacyjność polega na tym,  iż po raz pierwszy w analizie tego typu widm rentgenowskich zastosowano podejście wielotemperaturowe, w przeciwieństwie do stosowanego dotychczas mało realistycznego podejścia jednotemperaturowego.

Koronę Słońca możemy zobaczyć „gołym” okiem tylko w trakcie całkowitych zaćmień Słońca. Wiadomo, że tworzy ją gorąca plazma o temperaturach milionów stopni.  Analiza obserwacji promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletowego wykazała, że skład chemiczny plazmy koronalnej najprawdopodobniej różni się od składu chemicznego fotosfery (warstwy Słońca, która nas ogrzewa).

Czytaj więcej...

Pierwsze obserwacje sondy kosmicznej Gaia

Wizualizacja sondy kosmicznej Gaia (Credits: esa.int)Obserwatorium  Gaia (Europejskiej Agencji Kosmicznej) po raz pierwszy wykonało zdjęcie gwiazd. Pierwszy, testowy obraz nieba przedstawia gromadę gwiazd nieba południowego o katalogowej nazwie NGC 1818, położoną w Wielkim Obłoku Magellana – galaktyce satelitarnej towarzyszącej Drodze Mlecznej.

Zdjęcie zostało wykonane podczas testowania i dostrajania instrumentów obserwatorium. Później, już w trakcie rutynowych pomiarów, ze względu na ogromne rozmiary zdjęć, na Ziemię będą przesyłane jedynie ich fragmenty wycięte wokół wykrytych gwiazd.

Czytaj więcej...

Polacy ruszą tropem początku Wszechświata

Anteny odbiorze programu LOFAR w Holandii (Credits: wikipedia.org)Kolejny krok w kierunku rozwoju polskiej Astronomii poczyniony. Jesienią 2015 roku w okolicach Bochni, Olsztyna i Poznania uruchomione zostaną trzy stacje europejskiego systemu radioastronomicznego LOFAR. Z jego pomocą polscy badacze uzyskają wgląd w to, jak działa wszechświat. 

LOFAR to europejski system radioastronomiczny, który pozwoli badać środowisko kosmiczne w najbliższym otoczeniu Ziemi.  Instrument w obserwacjach wykorzystuje niskie częstotliwości radiowe, tworząc niemal trójwymiarową mapę kosmosu. System, którego budowę rozpoczął ASTRON - Niderlandzki Instytut Radio-Astronomii,  składa się obecnie z 47 stacji położonych na całym świecie, z czego niemal połowa znajduje się w Holandii. Docelowo, system zakłada że w niebo celować ma 25 tysięcy Anten, których sygnały radiowe dokonywać będą wzajemnej interferencji. 

Polska część LOFAR-a powstaje we współpracy z akademickim konsorcjum POLFAR. Jest to podmiot powołany przez 9 ośrodków akademickich, w skład których wchodzą m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika czy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Stacje mają być połączone światłowodem, transportującym dane z prędkością 10 gigabitów na sekundę, natychmiastowo przenosząc dane z jednej stacji do drugiej, umożliwiając szybką wymianę informacji w trakcie obserwacji interferencji. 

Anteny odbiorze programu LOFAR (Credits: lofar-uk.org)

Względem możliwości systemu LOFAR, warto przytoczyć to co pisała w 2010 roku P. Elżbieta Kuligowska „Obserwacje wykonane tym interferometrem obejmą zresztą bardzo szeroki zakres zagadnień współczesnej astrofizyki, w tym kosmologię wczesnego Wszechświata, problem formowania się planet, ewolucję gwiazd i galaktyk oraz badanie właściwości ośrodka międzygalaktycznego i jonosfery” Doktorantka UJ pisze również, że w pełni rozbudowany system uzyska wyniki kilkadziesiąt razy dokładniejsze od obecnie otrzymywanych z radioteleskopów.

Dzięki temu systemowi niewielkim kosztem (25 mln złotych grantu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) nasi naukowcy uzyskują dostęp do najnowszych technologii oraz nawiążą współpracę, która w nadchodzącej dekadzie może zaowocować niejednym przełomem w polskiej astronomii i badaniach kosmosu. Czego Polsce i polskim naukowcom  życzymy. 

źródło: Orion.pta.ed.pl, Miniesterstwo Gospodarki, Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Urania.edu.pl  

 

Polska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Europejskim Obserwatorium Południowym

Fragment sieci radioteleskopów ALMA (Credits: eso.org)Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z największych na świecie organizacji zajmujących się badaniami kosmosu z powierzchni Ziemi. Posiada olbrzymie teleskopy na terenie Chile, gdzie panują jedne z najlepszych warunków klimatycznych na naszej planecie do prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę