Interaktywny Festiwal Robotów "Cyberiada" w Muzeum Techniki w Warszawie

Robot człekokształtny (Credits: Muzeum Techniki w Warszawie)Roboty człekokształtne, CyberRyba oraz łaziki marsjańskie Hyperion i Scorpio III będzie można oglądać podczas Interaktywnego Festiwalu Robotów: Cyberiada. Odbędzie się on między 18 a 24 listopada w warszawskim Muzeum Techniki NOT.

W czasie festiwalu zaprezentowane zostaną roboty człekokształtne - humanoidalne, jeżdżące - mobilne, domowe i wiele innych. Powstały w większości w polskich politechnikach, instytutach badawczych i firmach prywatnych, a w przyszłości mogą być produkowane przez polski przemysł.

Czytaj więcej...

Race To Mars - wesprzyj polski projekt w serwisie Kickstarter

Gameplay gry Race to Mars (Credits: Intermarum)Jeszcze cztery dni w serwisie Kickstarter trwać będzie zbiórka pieniędzy na rzecz gry "Race to Mars". Wyścig na Marsa to turowa gra strategiczna, w której wcielamy się w rolę szefa nowo powstałej firmy sektora kosmicznego, której celem jest założenie kolonii na Marsie. Zaczynając jako start-up musimy rozwijać technologie tak by w ostatecznym rozrachunku zostawić konkurencję daleko w tyle na drodze do zwycięstwa.

Gra powstaje w opolskim niezależnym studiu gier INTERMARUM.

Czytaj więcej...

Drużyna Space Team już w Centrum Kosmicznym im. J. F. Kennedy'ego

Zwycięzcy konkursu Astrobot za nimi rakieta Saturn V (Credits: Planet PR)Zwycięski zespół Space Team, który wygrał konkurs ASTROBOT jest już na Florydzie. Gimnazjaliści zwiedzają tam amerykańskie Centrum Kosmiczne im. J. F. Kennedy'ego znajdujące się na Przylądku Canaveral.

Finał I edycji konkursu ASTROBOT odbył się 21 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Konkurs składał się z dwóch części. W I etapie uczestnicy przysyłali eseje - projekty kosmicznej misji badawczej, opisując cele misji oraz sposób ich realizacji. Autorzy 30 najlepszych projektów zostali zaproszeni na serię warsztatów do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie podzieleni na drużyny budowali roboty,  które potem musiały samodzielnie wykonać zadania takie jak: przejazd w labiryncie czy transport piłeczek do bazy. Zadania miały przypominać realne problemy, z jakimi mierzą się inżynierowie projektujący badawcze misje kosmiczne. Wielogodzinna rywalizacja przyniosła oczekiwane efekty. Wyłoniono zwycięzców, a gimnazjaliści oprócz dobrej zabawy, wiele się nauczyli i to zarówno od siebie nawzajem jak i od prowadzących zajęcia.

Czytaj więcej...

Kosmiczna historia polskich glonów

Mofeta w Tyliczu (Credits: www.mapofpoland.pl)Czymże jest współczesna wiedza jeśli nie kwiatem wyrosłym na wcześniejszych badaniach, poświęceniu i oddaniu poprzednich odkrywców. Człowiek żyjący wśród istot żywych od tysiącleci podgląda doskonałą przyrodę i uczy się od niej. Dziś inżynierowie skonstruowali dla nas niezwykłe urządzenia. Maszyny, które jeszcze dekadę temu mogliśmy podziwiać w filmach fantastycznych. Tak w medycynie, matematyce, fizyce, geologii i każdej innej dziedzinie jaką zajmują się ludzie.

 

Pragnienie poznania, chęć odkrywania, kierują nas coraz to dalej. Wiele niesamowitych historii rozpoczynało się od niepozornych badań, pojedynczej myśli zasnutej mgłą.

Czytaj więcej...

Zdjęcia i filmy już na pokładzie satelity „Heweliusz”

 

Moment umieszczenia chipu w satelicie Heweliusz (Credits: FajnaSztuka.org)26 lutego 2013 o godz.14.34 czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1) w siedzibieCentrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie nastąpiło uroczyste przekazanie karty pamięci, na której zostały zapisane zdjęcia i filmy zebranepodczas akcji "Wyślij zdjęcie w kosmos".

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę