Posłuchaj satelity Heweliusz. Jak i czym prowadzić nasłuch satelitów odc. 2

Antena na dachu CAMK służąca do komunikacji z satelitami BRITE (Credits: KosmicznaPolska.pl)Dnia 19 sierpnia 2014 roku o godzinie 05:15 CEST na orbitę wyniesiony został drugi z satelitów BRITE-PL noszący imię Heweliusz. Satelita wystartował jako ładunek dodatkowy rakiety Long March CZ-4B z kosmodromu Taiyuan. Przez kolejne dwa lata Heweliusz wraz z pozostałymi satelitami konstelacji BRITE obserwować będzie jasne gwiazdy w celu badania ich pulsacji. Badania gwiazd mają pomóc zrozumieć nam jak działa nasze Słońce. 

Czytaj więcej...

W Łodzi powstanie najnowocześniejsze planetarium w Europie

Łódzkie EC1 Zachód - Centrum Nauki i Techniki stan na marzec 2014 (Credits: ec1lodz.pl)W Nowym Centrum Łodzi EC1 Wschód rozpoczęła się budowa planetarium. Pokazy gwiezdnych konstelacji pod 14-metrową kopułą będą dostępne dla widzów na początku przyszłego roku.

Projekt zakłada budowę dwóch kopuł - o średnicy 14 i 10 metrów. W pierwszej mieścić się będzie planetarium, w drugiej - kino sferyczne, które będzie uzupełnieniem ścieżek zwiedzania Centrum Nauki i Techniki. W sali przewidziano miejsca dla 120 osób. Będą one oglądać projekcje na sferycznym ekranie w pozycji półleżącej. Dzięki temu rozwiązaniu powstanie wrażenie, że obraz "otacza" widza.

Czytaj więcej...

Niebo nad nami w maju 2014

W sieci dostępny jest już kolejny odcinek cyklu "Niebo na nami". W maju popularnym rojem są Eta-Akwarydy z radiantem w Wodniku. Gwiazdozbiór ten odnajdziemy ok czwartej rano nad wschodnim horyzontem. Akwarydy to niezbyt obfity rój, w ciągu godziny można naliczyć kilkanaście śladów, zdarza się jednak, że czasem ta liczba dochodzi do kiludziesięciu. Rój Akwarydów związany jest z kometą Halleya, która przebywając blisko Ziemi zostawiła za sobą mnóstwo okruchów a nasza planeta cyklicznie co roku przecina ten obłok. 

Odpowiedź na pytanie co jeszcze czeka nas na niebie w trwającym miesiącu znajdziemy w filmie który w bardzo przystępny sposób prezentuje zjawiska jakich będziemy świadkami.

Czytaj więcej...

Niebo nad nami w kwietniu 2014

(Crediits: Niebo nad nami)Dnia 15. kwietnia wcześnie rano zobaczymy Księżyc po pełni w bardzo bliskiej koniunkcji z Saturnem. Kwiecień to miesiąc, w którym dojdzie do dwóch zjawisk zaćmieniowych, zaćmienia Księżyca 15. kwietnia o godzinie 09:46 oraz obrączkowego zaćmienia Słońca 29. kwietnia o godzinie 6:00. O tym gdzie obydwa zjawiska będą widoczne dowiecie się Państwo z nowego odcinka z cyklu "Niebo nad nami"

W kwietniowym odcinku także o tym gdzie i kiedy można obserwować maksimum roju meteorowego Lirydów? Jak i gdzie obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Ponadto spora garść informacji na temat widoczności i obserwacji planet.

Czytaj więcej...

"Niebo nad nami" - marzec 2014

Jowisz świeci jasno w konstelacji Bliźniąt. W drugiej połowie nocy nad południowym horyzontem znajdziemy Marsa i Saturna.
Ok. 6 rano przed wschodem Słońca nisko nad południowo-wschodnim horyzontem swieci Wenus.
20 marca dzień i noc będą trwały  po 12 godzin, Słońce wzejdzie dokładnie na wschodzie, a zajdzie na zachodzie
Tego dnia o 17:00 rozpocznie się astronomiczna wiosna a dni będą stawać się coraz dłuższe!

Zapraszamy  do obejrzenia najnowszej części cyklu "Niebo nad nami".

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę