Inauguracja działań firmy Blue Dot Solutions

Logo firmy Blue Dot Solutions (Credits: BDS)Na przełomie roku, przy wsparciu funduszu kapitałowego Black Pearls VC, powołana została w Gdańsku nowa firma sektora kosmicznego, którą tworzy doświadczony zespół, znany z działań wokół portalu i firmy Kosmonauta.net.

Czytaj więcej...

Kosmicznie czysta linia montażowa Creotech

Logo firmy Creotech (Credits: Creotech Instruments S.A.)Oficjalna delegacja rządowa wzięła udział w uroczystym otwarciu linii montażowej w sterylnej hali firmy Creotech Instruments. Polskie przedsiębiorstwo z Piaseczna pod Warszawą, jako pierwsza firma w Polsce, uruchomiło  „kosmiczny” cleanroom, czyli pomieszczenie spełniające rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych. 

Czytaj więcej...

W Czechowicach-Dziedzicach powstaną elementy satelitów

Śląskie Centrum Naukowo-Technoligiczne Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę elementów satelitów europejskiego systemu kosmicznego. Umowa zawarta z Europejską Agencją Kosmiczną będzie realizowana przez dwa lata. Partnerem Centrum będzie firma Thales Alenia Space z Francji.

W Centrum powstawać oraz poddawane walidacji będą próbki oraz całe kompozytowe panele, z których w przyszłości mogą powstać elementy sztucznych satelitów, czy statków kosmicznych.

Czytaj więcej...

Polska podpisała pierwsze kontrakty z ESA

(Credits: Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego)24 października w Ministerstwie Gospodarki miało miejsce uroczyste podpisanie pierwszych umów z polskimi wykonawcami dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach „Polish Industry Incentive Scheme”.
Najważniejszym elementem członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej jest możliwość ubiegania się przez podmioty z krajów członkowskich (przede wszystkim firmy, instytucje naukowo-badawcze, uczelnie) o projekty ogłaszane przez ESA w ramach przetargów.

Czytaj więcej...

Wystartowało SSBV Polska

Logo SBSV (Credits: SSBV)Podczas konferencji Small Satellite zorganizowanej przez AIAA i Utah State University, holenderska grupa SSBV Aerospace & Technology Group ogłosiła utworzenie w Polsce nowej firmy-córki. Począwszy od przyszłego miesiąca, firma rozpocznie działalność w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach. 

Firma nosić będzie nazwę SSBV Polska i koncentrować się będzie na nanosatelitach, obserwacji ziemi, komunikacji satelitarnej i testowaniu.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę