Studenckie Koło Astronautyczne działa na Politechnice Warszawskiej, przy Instytucie Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Energetyki i     Lotnictwa. Powstało w 1996 roku z inicjatywy prof. Piotra Wolańskiego, który do dziś jest jego opiekunem naukowym oraz studentów tego wydziału.     Do głównych celów koła należą:
Zdobywanie i pogłębienie wiedzy kołowiczów (głównie przez udział w projektach)
Popularyzacja astronautyki i lotnictwa

Obecnie do SKA należy około 80 studentów, głównie z Wydziału MEiL (Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa), Mechatroniki, Elektrycznego oraz EiTI (Elektronicznego i Technik Informacyjnych).
Działalność SKA opiera się na dwóch filarach- projektach (głównie związanych z Europejską Agencją Kosmiczną) oraz popularyzacji astronautyki (przez konferencje, targi, wykłady).

Logo Studenckiego Koła Astronautycznego

Z roku na rok powiększająca się liczba różnorodnych projektów sprawia, że każdy zainteresowany student ma szanse rozwijać swoje pasje wykorzystując wiedzę nabywaną w trakcje studiów. Działalność w SKA daje możliwość współpracy międzynarodowej. Koło współpracowało i nadal współpracuje miedzy innymi z: Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Niemiecką Agencją Aeronautyki (DLR), Szwedzką Narodową Radą Kosmiczną (SNSB), Swedish Space Corporation (SSC), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK), Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP), Instytutem Lotnictwa (IL). Na przestrzeni prawie piętnastu lat swojej działalności, SKA może pochwalić się uczestnictwem i realizacją wielu znaczących projektów. Oto najważniejsze:

• Kampania Lotów Parabolicznych – członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego uczestniczyli w kilku kampaniach. Pierwsza z nich była organizowana przez NASA, pozostałe przez ESA. Studenci przeprowadzali eksperymenty w mikrograwitacji, które badały m.in. zachowanie się cieczy w tzw. „0 g”, jak i przeprowadzali badania nad spalaniem w tych warunkach, oraz przeprowadzili eksperyment polegający na wizualizacji pola magnetycznego w 3D.
• SSETI EXPRESS – projekt prowadzony przez organizację SSETI, był to pierwszy międzynarodowy satelita studencki, którego zadaniem było przetestowanie rozwiązań technicznych, stworzonych przez studentów, na potrzeby przyszłych misji kosmicznych. Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego byli odpowiedzialni za plan misji satelity oraz jego sterowanie z Ziemi.
• YES 2 – Young Engineers Satellite 2 – drugi międzynarodowy satelita studencki. Misją tego satelity było przetestowanie systemu tzw. „poczty kosmicznej” (ang. space mail). Polegał on na użyciu specjalnego mechanizmu złożonego z kapsuły (która miała powrócić na Ziemię) oraz długiej – na ponad 30 km – liny. Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego byli odpowiedzialni za ten ostatni element oraz przechwycenie wracającego ładunku, który miał wylądować w Kazachstanie.
• Skarabeusz – projekt budowy pierwszego europejskiego łazika marsjańskiego (a dokładniej robota bezpośredniego wsparcia astronauty) na konkurs University Rover Challange 2009 w Stanach Zjednoczonych, którego organizatorem było Mars Society. Robot powstał we współpracy z Mars Society Polska i zajął 6. miejsce. Do zadań łazika należało m.in. odszukanie astronauty, przeprowadzenie badań geologicznych oraz biologicznych gruntu oraz wykonanie misji serwisowej.
• PW-Sat – jest to projekt budowy pierwszego polskiego satelity. Jest to satelita wielkości kostki Rubika, o wymiarach 10x10x10 cm oraz wadze 1 kg. Satelita budowany przez studentów oraz absolwentów Politechniki Warszawskiej. Do jego zadań należy przetestowanie nowatorskiego systemu deorbitacyjnego, który spali satelitę w atmosferze szybciej, niż stałoby się to naturalnie. Podobny system będzie można wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych w celu zmniejszenia zagrożenia związanego z narastającą liczbą tzw. śmieci kosmicznych, które orbitują dookoła Ziemi.
• SCOPE (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) – system sterowania i stabilizacji kamery, który zamontowany na gondoli balonu pozwala na obserwację wybranych punktów na powierzchni Ziemi. Projekt ten bierze udział w kampanii BEXUS. BEXUS jest to specjalny balon stratosferyczny, który wypuszczony z bazy na Kole Podbiegunowym (okolice Kiruny na północy Szwecji), wzniesie się na wysokość ponad 30 km.
• ESEO (European Student Earth Orbiter) – trzeci międzynarodowy satelita studencki. Misją tego satelity będzie przetestowanie rozwiązań technicznych, stworzonych przez studentów, na użytek przyszłych misji kosmicznych, oraz wykonanie badań m.in. promieniowania i wykonanie zdjęć Ziemi wykorzystując do tego urządzenia zbudowane przez studentów z całej Europy. Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego są odpowiedzialni za konfigurację mechaniczną, planowanie misji oraz sterowanie satelitą z Ziemi oraz współpracę przy budowie centrum sterowania.
• ESMO (European Student Moon Orbiter) – czwarty międzynarodowy satelita studencki. Jego zadaniem będzie przetestowanie technologii, stworzonych przez studentów, na orbicie Księżyca. Będzie to zarazem pierwszy międzynarodowy satelita studencki, który będzie orbitował wokół naszego najbliższego sąsiada. Do zadań członków Studenckiego Koła Astronautycznego należy budowa systemu kontroli termicznej oraz konfiguracja mechaniczna.

Ponadto SKA uczestniczyło w organizacji licznych imprez, między innymi: kongresu COSPAR 2000 poświęconego prezentacji najnowszych osiągnięć w badaniach kosmicznych, obchodów 50-lecia Ery Kosmicznej w Polsce, obchodów 50-lecia istnienia NASA oraz Dni Technik Satelitarnych.

Statut koła:

Link do statutu koła znajdziesz tutaj.

Zarząd koła:

W skład nowo wybranego Zarządu SKA należą:

  • Magdalena Oleksy - prezes
  • Marcin Perkowski - wiceprezes
  • Artur Łukasik - skarbnik
  • Konrad Draszyńki - członek Zarządu
  • Mateusz Płonka - członek Zarządu

Kontakt z SKA:

Studenckie Koło Astronautyczne
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa
Politechnika Warszawska
ul. Nowowiejska 25/21, pok. 028
00-665, Warszawa
www.ska.pw.edu.pl

 
Reklama
Szukaj