Misją Grupy Astronomia jest jak najszersze popularyzowanie astronomii oraz innych nauk ścisłych. Nasze serwisy kierujemy przede wszystkim do młodzieży szkolnej, studentów oraz miłośników astronomii. Staramy się jednak w naszych działaniach trafić do całego społeczeństwa, ukazując, że nauka może być czymś przyjemnym i pożytecznym. Współpracujemy ze wszystkimi, którzy chcą zajmować się astronomią i dbają o rzetelność swojej wiedzy.

Historia Grupy Astronomia rozpoczyna się w momencie powstania portalu Astronomia.pl. Portal rozpoczął działalność w wersji próbnej 17 października 2001 roku, a po rozszerzeniu zawartości i wprowadzeniu nowej szaty graficznej, wystartował w pełnej wersji 1 grudnia 2001 roku.

Na początku 2000 roku, gdy rozpoczynały się przygotowania do stworzenia portalu i zarejestrowane zostały dwie domeny internetowe - astronomia.pl i astronomia.com.pl, w sieci istniało wiele serwisów o astronomii, jednak brakował miejsca, które skupiałoby wszystkie najważniejsze informacje, stanowiłoby "bramę" do astronomii dla wszystkich użytkowników polskiego internetu. Takim miejscem w założeniu miał być portal Astronomia.pl.

Data startu, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, była wielokrotnie przekładana. W pierwszym okresie przygotowań kilkakrotnie zmieniała się również koncepcja prowadzenia portalu. Członkowie redakcji zdobywali informacje o oczekiwaniach wobec takiego serwisu, zarówno profesjonalnych astronomów, jak i astronomów-amatorów. W tym celu redakcja Astronomii.pl uczestniczyła w takich imprezach jak kongres COSPAR, który odbył się latem 2000 roku w Warszawie czy Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (w roku 2000 we Fromborku, w 2001 w NiedĽwiadach). Prace nad projektem strukturalnym zakończyły się pod koniec 2000 roku.

Start serwisu w paĽdzierniku 2001 roku został odebrany w środowisku astronomicznym jako sukces. Z dnia na dzień rosło zainteresowanie portalem, który został doceniony również przez media. Od tego momentu serwis był systematycznie rozszerzany, powstawały nowe działy, a oglądalność naszych stron rosła. Astronomia.pl stała się pierwszym polskim portalem astronomicznym w pełnym tego słowa znaczeniu.

Od początku 2001 roku portal jest tworzony z dwóch miast posiadających największe polskie ośrodki astronomiczne - Torunia i Warszawy, wspierany przez działania redaktorów w wielu miastach Polski.

W ciągu kolejnych lat funkcjonowania portalu redakcja uczestniczyła w wielu ciekawych projektach i wydarzeniach, wykraczających również poza internet. Od grudnia 2003 roku nasze strony działają pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - organizacji, która powstała w 1919 roku. Sukces spowodował pojawienie się innych pomysłów na nowe serwisy. Pierwszym z nich był Kopernik.pl zawierający biografie astronomów, fizyków, matematyków i filozofów, kolejne to AstroWWW wspierający najlepsze strony amatorskie, Planetarium.pl i AstroSKLEP. Wszystkie te serwisy, odwiedzane codziennie przez tysiące osób, tworzą Grupę Astronomia.

Więcej na: www.astronomia.pl
Zespół redakcyjny
 
Reklama
Szukaj