II "Podgórzańskie Atrakcje Naukowe – Łużna 2011" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 01 października 2011 15:13

W dniach 17 i 18 września przybliżaliśmy tajniki związane z astronautyką prezentując przy tym eksponaty z kolekcji Dogonić Kosmos, podczas imprezy o nazwie "Podgórzańskie Atrakcje Naukowe – Łużna 2011". Podczas trwania imprezy,  przez cały czas była bardzo duża frekwencja, obecni byli mieszkańcy powiatów gorlickiego, tarnowskiego i jasielskiego.

Tegoroczną tematyką przewodnią pokazów była Astronomia (400 lat urodzin  Jana Heweliusza), Astronautyka (50 lat kosmicznych lotów załogowych) i  Robotyka (90 lat temu użyto po raz pierwszy słowa ROBOT).

Z tego względu podczas ipmrezy prezentowały się m.in. Centrum Badań Kosmicznych, Polskie Towarzystwo Astronautyczne, Studenckie Koło Astronautyczne, Mars Society Polska, portal Kosmicznapolska.pl, portal Kosmonauta.net, Koło naukowe INTEGRA AGH, SKN POZYTON Uniwersytetu Pedagogicznego i wiele innych.

 

Miejsce imprezy sfotografowane kamerą pokładową jednej z rakiet skonstruowanych podczas warsztatów PTR (Credits: Andrzej Chwastek)W ciągu 8 godzin, z naszym stanowiskiem, które dzieliliśmy z przyjaciółmi ze Studenckiego Koła Astronautycznego, zapoznało się ponad tysiąc osób.
Każdy mógł zapoznać się z budową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy rakiety Saturn V. Odwiedzających najbardziej cieszyła możliwość dotknięcia pozaziemskiej materii, która jak w przypadku chondrytów węglistych (rzadko spotykany typ meteorytów) liczyła 4,5 mld lat.Dzięki zaangażowaniu pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy, Pana Mariana Skowrona, impreza w Łużnej odbyła się z rozmachem, przypominającym duże miejskie pikniki naukowe.  To jego otwartość i pomysłowość sprawia, że na pewno będziemy obecni podczas przyszłorocznej edycji imprezy. Do zobaczenia na III Podgórzańskich Atrakcjach Naukowych – Łużna 2012.

Stoisko Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno Astronautycznego (Credits: PASAA)