Kosmiczna Wioska w ramach III Interaktywnego Pikniku Wiedzy w Rzeszowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 27 maja 2012 12:59

Rok 2012 to ważny z punktu widzenia czas dla wszystkich sympatyków nauk kosmicznych w Polsce. W ubiegłym roku nasz kraj przystąpił do negocjacji w sprawie członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest szansa na to , że w tym roku Polska dołączy do grona państw członkowskich ESA, co pozytywnie wpłynie na naszą gospodarkę.  Lecz kosmos to nie tylko gospodarka. To także przestrzeń w której mogą realizować się ludzie z wyobraźnią, astronomia i pośrednio astronautyka to dziedziny które jak żadne inne swój rozwój zawdzięczają ogromnym rzeszom pasjonatów i amatorów, którzy chcą zgłębić tajemnice kosmosu. A tam gdzie pasja, tam jest i zabawa.

Do tego, że kosmos nie jest nudny i warto inwestować w badania przestrzeni kosmicznej będziemy chcieli przekonać szerokie grono odbiorców podczas "III Interaktywnego Pikniku Wiedzy Ddzień Odkrywców", który odbywać się będzie 02. czerwca w Rzeszowie.   Piknik podzielony zostaie  na kilka stref: Aleja Cywilizacji, Park Techniki, Kraina Robotów, Strefa Nauki, Aleja Gwiazd, Edukostrada.  W Alei Gwiazd, po raz drugi  zostanie zbudowana Kosmiczna Wioska.

W jej ramach stanie 5 namiotów, w których prezentować się będą ekipy mające wkład w rozwój technologii kosmicznych w Polsce, bądź działających na rzecz wejścia Polski w struktury ESA. Koordynatorem wydarzenia jest Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno – Astronautyczne.

Ubiegłoroczne stanowisko Mars Society Polska oraz Studenckiego Koła Astronautycznego (Credits: Robert Lubański)

Wspólnie z pozostałymi organizacjami i instytutami tworzącymi Kosmiczną Wioskę, chcemy promować astronautykę i astronomię wśród szerokiego kręgu odbiorców, by umożliwić zrozumienie iż gałąź nauki i gospodarki jaką jest przemysł kosmiczny to dziedzina z której się korzysta, nie na którą się łoży.

Każdy kto tego dnia odwiedzi nasze stanowiska, będzie mógł na żywo zobaczyć i zrozumieć zasady działania rakiety (Polskie Towarzystwo Rakietowe), zapoznać się z sukcesami polskich drużyn w konkursach łazików marsjańskich (Mars Society Polska). Dzięki zaangażowaniu Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaprezentowane zostaną makiety pierwszego polskiego sztucznego satelity PW-Sat, oraz pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL LEM. Będzie również możliwość poznania budowy gondoli balonu stratosferycznego (Sekcja Inżynierii Kosmicznej (SIK) koła naukowego automatyków "Integra"), oraz zapoznania się prawdziwie nieziemską materią jaką są meteoryty (Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno Astronautyczne).

Ubiegłoroczne stanowisko Polskiego Towazystwa Rakietwego (Credits: PTR)

W związku z tym, iż Kosmiczną Wioskę stanowić będzie ponad tuzin osób, które mają spore doświadczenie jeśli chodzi o kwestie związane z technologiami kosmicznymi, a także z ich promocją, nieroztropnością byłoby nie wykorzystać tego spotkania do dyskusji.

Powstał pomysł, by poszerzyć owe spotkanie także o liderów organizacji, które nie będą prezentować się w Kosmicznej Wiosce podczas Pikniku. Tak zrodził się pomysł zorganizowania spotkania pod nazwą:  Forum Liderów Organizacji Pozarządowych Sektora Kosmicznego w Polsce.

Oprócz uczestników Kosmicznej Wioski, do wspólnych dyskusji, które odbywać będą się 01, oraz 02. czerwca, dołączą inni przedstawiciele sektora astronautycznego w Polsce. Będą to między innymi osoby związane z serwisem Kosmonauta.net, czy z Konsultacjami Społecznymi „Planu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce”

Zapowiada się zatem ciekawe wydarzenie, które być może zaowocuje ciekawymi pomysłami, oraz jeszcze lepszą współpracą między poszczególnymi astronautycznymi NGO.

Interaktywny Piknik Wiedzy "Dzień Odkrywców" to cykliczna impreza. Wcześniejsze edycje odbywały się również w Rzeszowie w 2010 i 2011 roku. Podczas tegorocznej edycji zaprezentuje się prawie 40 wystawców zaprezentuje pokazy, warsztaty i udostępni interaktywne eksponaty z wielu dziedzin nauki. Klasyczna fizyka i chemia, doświadczenia z ciekłym azotem, mechaniką czy też wysokimi napięciami to podstawa podobnie jak ekspozycje dotyczące konstrukcji i technologii stosowanych w lotnictwie i energetyce. Oba te obszary wiedzy rozmieszczone zostaną odpowiednio w Alei Nauki i Parku Techniki. Oprócz tego zwiedzimy Krainę Robotów oraz Aleję Gwiazd gdzie otworem staną przed nami przestrzenie Kosmosu.

Plakat Trzeciego Interaktywnego Dnia Odkrywców (Credits: Polimedia.pl)

Ciekawie zapowiadają się ekspozycje i wydarzenia, które zlokalizowane w Alei Cywilizacji ukazywać będą historię i kulturę od starożytnego Egiptu począwszy po czasy współczesne. Ale nie tylko, bowiem miejsce swoje znajdzie także historia naturalna w postaci ekspozycji skamieniałości pradawnych władców Ziemi gdy ludzkości jeszcze na niej nie było. Kolejnym obszarem będzie Edukostrada czyli miejsce gdzie swoje ekspozycje, pokazy i warsztaty zaprezentują instytucje związane z edukacja interaktywną. To będzie prawdziwa aleja inspiracji i wyobraźni gdzie nauka stanie się atrakcyjna przygodą.

02 czerwca, odbywać się będzie III Interaktywny Piknik Wiedzy "Dzień Odkrywców". Piknik jest doskonałą okazją do tego, by szerzej pokazać naszą działalność szerokiemu odbiorcy.  Piknik podzielony jest na kilka stref: Aleja Cywilizacji, Park Techniki, Kraina Robotów, Strefa Nauki, Aleja Gwiazd, Edukostrada.