Marcin Mazur w gronie popularyzatorów nauki roku 2010 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 grudnia 2010 23:22

Uczeni, dziennikarze i społecznicy, którzy wyprowadzają naukę z laboratoriów badawczych i sal akademickich, aby mówić o niej szerszej publiczności,  w dniu 15 grudnia br. otrzymali  tytuły „Popularyzatora Nauki 2010” Uroczystość wręczenia nagród, odbyła się w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu w kategorii dziennikarz/redakcja/instytucja nienaukowa został Marcin Mazur (reprezentant instytucji nienaukowej),  który od czterech lat organizuje happeningi pod hasłem "Dogonić Kosmos".

 

Jego wielokierunkowe działania popiera m.in. generał Mirosław Hermaszewski, który przyjmuje kolejne zaproszenia na organizowane na Podkarpaciu spotkania. Młody pasjonat astronomii i astronautyki pokazuje szerokiej publiczności, jak wiele radości daje obcowanie z nauką, uczy jak właściwie prowadzić obserwacje astronomiczne i pokazuje zastosowania tej dyscypliny w życiu codziennym. Działa na rzecz integracji środowiska astronautycznego w Polsce, a jego głos jest istotny nawet na szczeblu kształtowania polityki kosmicznej państwa. Jako przedstawiciel Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno Astronautycznego (PASAA) Mazur uczestniczy w konsultacjach ministerstwa gospodarki w sprawie kształtowania polityki kosmicznej w Polsce.

Od 2009 roku Marcin Mazur publikuje w portalu kosmonauta.net, jest jednym z jego wydawców. Reprezentował portal na XXII Planetarnym Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych ASE (Association of Space Explorers), nad którym patronat objął ówczesny premier Czech, Jan Fischer. Przełom lat 2009/2010 prezes PASAA poświęcił na pisanie statutu organizacji, która koordynowałaby pracę sektora NGO związanego z astronautyką oraz statutu Polskiego Towarzystwa Rakietowego, którego jest jednym z założycieli.

Laureat w kategorii dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa źródło -  PAP

W pierwszej połowie grudnia br. pod patronatem PASAA wystartowała platforma internetowa: www.kosmicznapolska.pl która będzie służyć komunikacji między poszczególnymi organizacjami NGO sektora kosmicznego w Polsce. W tym samym czasie miał premierę zwiastun filmu dokumentalnego na temat badań kosmicznych, który Mazur wraz z Marcinem Polarem (również PASAA), dla którego za niestrudzoną pomoc w organizacji różnych imprez należą się słowa uznania, realizuje i reżyseruje

"Promowanie nauki nie jest łatwym zadaniem, z astronautyką czy astronomią jest o tyle ciekawie, że większości terminy te kojarzą się z „Planetą Małp” czy Gwiezdnymi Wojnami. Swoimi działaniami chcę odwrócić ten trend i pokazać, że jest to dziedzina, nauki, gospodarki, która jak żadna inna ma wpływ na nasze życie" – mówi Mazur.

Oprócz Mazura nagodzeni zostali naukowcy: dr hab. Maciej Geller (nagroda specjalna), dr Jan Grabski, dr Anna Hajdusianek i dr inż. Tomasz Malczyk oraz redaktorzy: Wojciech Pastuszka, Cezary Łasiczka, Hanna Zielińska. Laureatów konkursu organizowanego już po raz 6. przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybrało jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Prasowej oraz przedstawicieli środowiska naukowego pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera.

Konkurs jest rozgrywany w dwóch podstawowych kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa. Dodatkowo jury wyróżniło najlepsze prezentacje na festiwalach nauki. W tym roku wyróżnieni zostali także najaktywniejsi rzecznicy instytucji naukowych i uczelni.

Do tegorocznej, VI edycji konkursu zgłoszono kilkadziesiąt kandydatur z całej Polski. W kategorii dziennikarz/redakcja/instytucja nienaukowa,oprócz nagrodzonych laureatów kandydowali między innymi, Serwis naukowy i edukacyjny Onet.pl, serwis Supermózg.Gazeta.pl, Akademickie Radio Kampus.

O wartości pracy popularyzatorów nauki mówił, gratulując laureatom, przewodniczący jury konkursowego prezes Polskiej Akademii Nauki prof. Michał Kleiber. "Żyjemy w systemie demokratycznym, który (...) polega na tym, że wszyscy współdecydujemy o naszych losach. A jak my możemy współdecydować o naszych losach, kiedy tak naprawdę nie rozumiemy bardzo wielu spraw, które nas otaczają. My mamy oceniać polityków, wedle tego jakie oni decyzje podejmują w sprawie energetyki jądrowej albo genetycznie modyfikowanych organizmów? Albo, żeby sięgnąć poza nauki przyrodnicze, w sprawach takich jak możliwość współżycia społeczeństw wielokulturowych. Jeżeli wierzymy, że ten system jest najlepszy z możliwych, to dobrze byłoby próbować podnieść poziom naszego rozumienia świata na taki poziom, który by uzasadniał nasza wiarę, że jesteśmy w stanie współdecydować prawidłowo" - powiedział prezes PAN.

Prezes PAN Michał Kleiber (P) wręcza nagrodę  Marcinowi Mazurowi z PASAA (Źródło PAP Radek Pietruszka bsz)

Dodał, że kapituła konkursowa miała duże problemy z wyłonieniem laureatów. "Z olbrzymią satysfakcją stwierdziłem, że mamy wielki problem z wyborem. Było wielu kandydatów i wszyscy bardzo dobrzy" - podkreślił.

Gratulacje laureatom przesłała też minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Odczytał je wiceminister nauki Maciej Banach. "Głód wiedzy, właściwy każdej istocie ludzkiej powinien być zaspokojony. Zdobyta wiedza bowiem nie tylko przynosi osobistą satysfakcję, ale również rodzi nowe pytania, kształtuje i inspiruje do dalszych poszukiwań, owocując nowymi odkryciami" - napisała minister.

Gratulacje laureatom złożył również prezes Polskiej Agencji Prasowej Jerzy Paciorkowski.

W tym roku w jury, obok prezesa Polskiej Akademii Nauk, zasiedli: prof. dr hab. Magdalena Fikus, red. Dorota Truszczak, Agnieszka Stefaniak-Hrycko z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz red. Tomasz Trzciński, kierownik serwisu Nauka w Polsce PAP.

Odbierając nagrodę Marcin Mazur podziękował wszystkim tym którzy w jakiś sposób przyczyniają się do popularyzacji nauki. "Ta nagroda to dla mnie wielkie wyróżnienie, jest również wielką motywacją, która  zobowiązuje do intensywniejszej pracy by naukę przybliżać jeszcze bardziej obrazowo i przystępnie”.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu "Popularyzator Nauki" są m.in. prof. Magdalena Fikus, prof. Wojciech Nawrocki, dr Jerzy Jarosz, dr Stanisław Bajtlik, dr Tomasz Rożek, zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Nauki Kopernik, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, red. Wiktor Niedzicki, dział naukowy "Gazety Wyborczej".

Źródło: PAP / Nauka w Polsce