Idea, czyli czym właściwie jest Dogonić Kosmos PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 lipca 2010 21:44

Dogonić Kosmos to idea mająca na celu zwrócenie uwagi na to jak ważna dla społeczeństw jest świadomość korzyści jakie płyną z podboju przestrzeni kosmicznej, to także możliwość integracji środowisk które w Polsce pracują na rzecz upowszechniania nauk kosmicznych. Owe cele realizujemy poprzez organizację eventów tematycznych, a także działalność publikacyjną i popularyzatorską.

„Dogonić Kosmos” to cykl happeningów tematycznych organizowanych w związku z ważnymi rocznicami honorującymi historię podboju kosmosu.

 

 

Dogonić Kosmos I organizowany był w pięćdziesiątą rocznicę wystrzelenia Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelity Ziemi.
Program obfitował m. in. w pokazy foto-astro-video, wystawy tematyczne, pokazy filmów oraz koncerty muzyki elektronicznej “nurt space”. Imprezy miały miejsce pomiędzy czwartym a dwudziestym piątym października 2007 roku.

Dwudziestego szóstego marca 2008 roku, w Jasielskim Domu Kultury jako element happeningu Dogonić Kosmos II miało miejsce spotkanie, z pierwszym i jak do tej pory jedynym polskim kosmonautą, gen. Mirosławem Hermaszewskim.
Spotkanie uświetniła, a zarazem była wydarzeniem samym w sobie, wystawa pt. „Dogonić Kosmos”. Happening organizowany był z okazji trzydziestej rocznicy lotu w kosmos polskiego kosmonauty.
Wystawę przygotowało Młodzieżowe Stowarzyszenie Soli Deo we współpracy z Podkarpackim Amatorskim Stowarzyszeniem Astronomiczno - Astronautycznym. Pomysłodawcą i realizatorem akcji był Marcin Mazur, prezes Podkarpackiego Amatorskiego
Stowarzyszenia Astronomiczno - Astronautycznego.

Zadaniem tego przedsięwzięcia jest promocja kultury i nauki, jako sposobu na pożyteczne spędzanie wolnego czasu, oraz promocja astronautyki
i astronomii wśród szerokiego kręgu odbiorców.

Między dwudziestym sierpnia a siedemnastym września 2008 roku w ramach XII Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii
udostępniliśmy wystawę “Dogonić Kosmos” która od tej pory towarzyszy każdemu happeningowi z tej serii.

Między szesnastym a dziewiętnastym lipca 2009 roku, w ramach Dogonić Kosmos IV odbyła się największa impreza z cyklu oraz jedna z największych imprez astronautycznych w Polsce, tym razem powodem do świętowania była 40 rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu.

Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Astronautyczne skupia pasjonatów nauk kosmicznych tak więc astronomii i astronautyki z Podkarpacia, pomaga w jednoczeniu osób i idei by razem móc zrealizować wspólne cele, typu, imprezy, obserwacje, spotkania, zloty itp.